— Roklanská chata —

Odlehlé místo pod Roklanem s bohatou historií

20. 8. 2017: Podroklanská mýtina s vodní nádržkou pravděpodobně z poloviny 19. století. Právě zde se odehrává část děje románu Karla Klostermanna Ze života lesních samot.

Mnoho lidí by se právě sem podívalo, ale neví jak, aby nemuseli mít strach z postihu strážci Národního parku. Přístup z české strany je možný, pokud se při chůzi mimo značené cesty důsledně vyhnete tzv. přírodním zónám NP Šumava (dříve I. zóna). Protože je ale nutné, se prodírat mimo cesty podmáčeným terénem, není to úplně optimální putování. Nabízíme proto trasu z Bavorska vedoucí většinou po cestách a turistických trasách.

Nicméně je to náročná celodenní pěší tůra, která vás zavede do odlehlého koutu pod vrcholem Roklanu. Téměř 12km trasa (měřeno jednosměrně) vede z Bavorska od parkoviště pod údolní nádrží Frauenau a překonává stoupání více než 720 m! Zvažte tedy svoji fyzickou zdatnost a myslete na včasný návrat. Na trase není velmi často signál mobilních operátorů. Doporučujeme si trasu uložit do GPS navigace a dodržovat ji, abyste se vyhnuli vstupu do jádrových území (Kerngebiet) NP Bavorský les či přírodních zón (dříve I. zón) NP Šumava, kam není vstup povolen.

Popis trasy

Start: parkoviště Regenbrücke pod nádrží Frauenau (GPS: 49.0124981N, 13.3240950E), alternativně obec Buchenau (autobusová stanice Buchenau, Lindberg, GPS: 49.0317172N, 13.3245228E)

Trasa: mapa na mapy.cz nebo mapách Google. Trasa vede od parkoviště na hráz nádrže, dále kolem nádrže k bývalé hájence Schachtendiensthütte, dále trasa stoupá až k Verlorener Schachten. U cedule s tímto nápisem odbočíte z cesty nahoru na louku a dorazíte k pastevecké chatě (na obrázku). Zde ve výšce 1140m byla v roce 1829 vymýcena pastvina a až do roku 1963 zde dobytek pásla rodina Poschingerů, které louka stále patří. U chaty je také ideální místo na odpočinek a svačinu z vlatních zásob. Od chaty se vydejte směrem nahoru po louce až dojdete ke státní hranici, kterou zde kolmo překročte a pokračujte zhruba 260 m lesem dále až narazíte na téměř neznatelnou lesní cestu. Po té se dejte do leva a dále pokračujte podle mapy na odkazu výše. Cesta by vás měla vést většinu trasy krásným Židovským lesem, až k vrholové skalce na Medvědí hoře. Dávejte pozor na směr, orientaci zde lze ztratit velmi snadno. Až si prohlédnete skalku s cedulí upomínající na 20. září 1965, kdy zde zemřel vojín Miroslav Baranovič, pokračujte dále. Z Medvědí hory se ubírejte pozvolna klesající cestou směrem na západ, až se dostanete na Podroklanskou mýtinu, kde zabočíte do leva a budete stát u cíle tůry. Zpáteční cesta vede stejnou trasou.

Právě sem, kde kdysi stála Roklanská hájenka, chodíval za hajným Malým na návštěvy soukromé i pracovní revírník Kořán z hájenky na Březníku. Na přelomu 19. a 20. století, v době ranného rozvoje turismu na Šumavě, sloužila hájovna sloužila jako hostinec, ubytovna a bylo možné najmout si zde průvodce do okolních lesů a na 1,5 km vzdálený vrchol Roklan.

Když v prvorepublikových 30. letech minulého století na Šumavě gradovaly počty turistů, aby na vlastní kůži poznali Klostermannův Svět lesních samot, vybudoval Klub československých turistů ze Sušice v letech 1936-37, podle projektu významného sušického architekta Karla Houry, vedle hájenky turistickou Roklanskou chatu, která zatím stojí dodnes a je nepřístupná. Hájenka byla mezitím zbořena.

Za komunistického režimu vedla těmito místy 1. linie železné opony a hned vedle chaty byla postavena rota Roklan. Po rotě jsou nad chatou dobře patrné základy.


Trasa: mapy.cz nebo mapy Google

Poloha: 48.9861208N, 13.4310247E (chata je nepřístupná)

Nadmořská výška: 1184 m n.m.

Výchozí bod: parkoviště Regenbrücke pod nádrží Frauenau (GPS: 49.0124981N, 13.3240950E), alternativně obec Buchenau (autobusová stanice Buchenau, Lindberg, GPS: 49.0317172N, 13.3245228E)

Délka trasy: 12 km / 4,0 hod. pěšky (jednosměrně)

Kam dál?: Zážitková trasa Schachten und Filze (Pastviny a slatě) v Bavorském lese probíhající kolem Verlorener Schachten - celodenní výlet na zhruba 7 hodin.

Gastronomie: pouze vlastní zásoby a voda z potoků cestou !

Omezení: překračování státní hranice mimo hraniční přechod je dovoleno pouze občanům států Schengenského prostoru— Chcete sem jít z české strany? —

Ano, jde to! Cestu vám samotným, ale rozhodně nedoporučujeme. Využijte našich průvodců, kteří znají místní terén a umí se v něm citlivě pohybovat bez porušení planých zákonů a nařízení. Objednejte si je ZDE.