Létání s dronem na Šumavě

22.10.2018

Z národních parků se staly bezletové zóny, drony tam už nesmějí

Úřad pro civilní letectví vydal nová pravidla, která zpřísňují pohyb letadel a dronů v národních parcích. Nad nimi přesně vymezil bezletovou zónu. Bez souhlasu správy parku a následného povolení od úřadu do nich už nesmí profesionálové ani rekreační piloti dronů.

Dron je v parcích nebezpečný například pro ptáky. Srážka většinou znamená ohrožení života chráněných zvířat. Vrtule dronu dokáže třeba dravce vážně poranit. "Sokoli mohou dron považovat za svého soka, takže na něj mohou nalítnout a zranit se," popisuje rizika mluvčí Správy Národního parku Šumava Jan Dvořák.

Ohrožen je třeba také zvláště chráněný včelojed. "Je to křehké zvíře, které automaticky spadne dolů - buď se z té výšky zabije, nebo přežije, ale není schopen odletět dál," dodává ochranář z Tachova Karel Bobál. Rizikem je i lithium-polymerový akumulátor, který při havárii snadno vzplane.

Ochránci přírody proto chtějí mít provoz dronů nad národními parky pod zvýšenou kontrolou. Od roku 2012 ho reguluje tzv. Doplněk X, loni pravidla zpřísnil přímo zákon. Nyní vydal Úřad pro civilní letectví takzvané opatření obecné povahy, které pravidla dále upřesňuje.

Zákaz platí do 300 metrů nad zemí

"Mohlo docházet k různým výkladům, například zda lze vzlétnout mimo území národního parku a pak létat nad parkem," vysvětluje důvod pro nová pravidla předseda České asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel Petr Lněnička. "Tentokrát je přesně specifikováno a sděleno, že jakýkoliv uživatel, to znamená i hobby uživatel, který létá s dronem na neprofesionální úrovni, do prostorů parků vstupovat nesmí," uvádí mluvčí Úřadu pro civilní letectví Vítězslav Hezký.
Zakázaná zóna platí od země až do výšky 300 metrů nad zemí. Profesionálově ji přirovnávají k pomyslné bublině chránící rostliny i živočichy před letadly a majiteli dronů, které focení přírody láká.

Za dron už padla pokuta přes 200 tisíc

Například na Šumavě je jedním z nejoblíbenějších míst pilotů dronů Zhůří u Horské Kvildy. Strážcům parku už se jich tam podařilo několik odhalit. Za porušování pravidel jim hrozí na místě až desetitisícová pokuta, ve správním řízení až milion korun. "Zatím jsme to ale řešili pouze napomenutím," dodává mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.
Za porušování pravidel létání v chráněných územích už úřad udělil pilotovi dronu pokutu 15 tisíc korun. Nejvyšší pokuta majiteli dronu přesáhla 200 tisíc korun, a to za ohrožování bezpečnosti lidí ve městě.

FAKTA Pravidla pro používání dronů

  • Pro bezpilotní letadla do 20 kilogramů pro rekreační účely není potřeba povolení, platí však řada omezení. Předpisy například zakazují létání výše než 300 metrů, létání po setmění a v bezletových zónách, které jsou například kolem jaderných elektráren, vojenských objektů nebo letišť.
  • Zakázáno je létat nad lidmi, liniovými stavbami (silnice, dálnice, železnice) nebo některými kulturními či přírodními památkami. Letoun nesmí také snímat osoby a jejich soukromí bez jejich přímého souhlasu. Majitel dronu musí na letící stroj vždy vidět.
  • Pro komerční natáčení nebo fotografování je nutné mít povolení k létání, povolení k leteckým pracím a pojistku pro případ nehody. Letadla registruje Úřad pro civilní letectví. Správní poplatky k povolením stojí celkem zhruba 17 tisíc korun, pojistka pak osm tisíc za rok.
  • Za porušení předpisů může úřad uložit pokutu až 5 milionů korun. Řešit může případy až tři roky zpětně. Další postihy hrozí například za ohrožení bezpečnosti, zdraví nebo majetku. Prodej záběrů nebo snímků bez povolení pak může být trestným činem neoprávněného podnikání, za což hrozí až 8 let vězení.
Zdroj: ČTK, text článku ČT24, Česká asociace profesionálních provozovatelů bezpilotních letadel


Kam se obrátit se žádostí o povolení?

Správa Národního parku Šumava
1.máje 260
385 01 Vimperk
e-mail: vimperk@npsumava.cz
https://www.npsumava.cz

a


K letišti 1149/23
160 08 Praha 6
E-mail: podatelna@caa.cz
https://www.caa.cz/

A co v Bavorském lese?

Fotografovat a filmovat pro soukromé účely je v Národním parku Bavorský les povoleno. Používat drony je ale obecně zakázáno. Pro fotografování a/nebo filmování v národním parku pro komerční účely je zapotřebí povolení k fotografování a/nebo filmování. Více informací naleznete na stránkách Správy Národního parku Bavorský les: https://www.nationalpark-bayerischer-wald.bayern.de/ueber_uns/presse/index.htm


A na závěr musíme rovněž zmínit oblast Velkého Javoru (1456 m n.m.), s oblíbeným lyžařským areálem a dvěma ledovcovými jezery, která sice leží mimo Národní park Bavorský les, ale přísná pravidla tu platí rovněž. Jednak se oblast nachází převážně v přírodní reservaci, kde je dronování zakázáno zcela, jednak se zde nachází vojenské zařízení, v jehož blízkosti platí zákaz také a dále se jedná o soukromé pozemky knížat rodu Hohenzollernů a každé natáčení dronem, musí být majiteli předem povoleno.

V oblasti Velkého Javoru platí tato pravidla:
  • je nutné dodržovat příslušná nařízení pro létání s bezpilotními letouny Ministerstva dopravy a digitální infrastruktury Spolkové republiky Německo.
  • platí úplný zákaz létání v přírodní reservaci
  • písemné povolení je vyžadováno pro plochy sjezdovek, lanovek a gastronomických zařízení
  • dodržovat bezpečností vzdálenost 8 metrů
  • povolení pro filmování z dronu je nutné rovněž
  • majitelé pozemků si vyhrazují právo natočené záběry použít pro své účely
Žádosti o povolení na pro oblast Javoru směřujte na adresu:
Fürstlich Hohenzollernsche ARBER-BERGBAHN e.K.
z.H. Herr Andreas Stadler,
Talstation Arber 1
D-94252 Bayerisch Eisenstein
nebo na e-mail: andreas.stadler@hohenzollern.com