Šumava žije online

24.02.2021

Podívejte se na dočasně uzavřená místa na Šumavě z pohodlí domova.

Už se těšíte na Šumavu a jste zvědaví, co je tam nového?

Díky protopandemickým opatřením se teď nikam moc nedostaneme a proto jsme pro vás připravili měsíční sérii vysílání kterou můžete sledovat přímo na těchto stránkách nebo na sociálních sítích vždy.

Těšte se v 16:30 na nádledující díly a lokality:

  • 25. února 2021 - Národní park Šumava / NC a vlčí výběh Srní
  • 11. března 2021 - Geopark Královská Šumava / Návštěvnický geobod Rejštejn
  • 18. března 2021 - Šumavská gastronomie / vybrané restaurace Šumavy
  • 25. března 2021 - Šumavské sklářství / PASK Klatovy a Sklárna Annín

Vysílání sledujte zde

nebo na Facebok Live


Na co se konkrétně můžete těšit?

25. února 2021 - Národní park Šumava / NC a vlčí výběh Srní

Živě přímo z návštěvnického centra Srní Národního parku Šumava. Ano, budeme vysílat přímo z vlčího výběhu s ředitelem Mgr. Pavlem Hubeným a vedoucí Návštěvnických středisek Srní a Kvilda Bc. Adélou Kršňákovou.Zeptáme se, jak se vlkům žije, když do výběhu lidé nemohou. Bude nás zajímat péče o ně. A také se zeptáme, o ně a starají. Bude nás zajímat, jak se Správa národního parku vypořádává s obdobím corona viru, zda jsou nějaká omezení v návštěvnosti a jaké novinky chystá NC a celý Národní park na letošní sezonu. A když budeme potichu, podíváme se spolu z vyhlídkové lávky do výběhu za vlky...

Moderuje šumavák Radek Nakládal

11. března 2021 - Geopark Královská Šumava / Návštěvnický geobod Rejštejn

Národní Geopark Královská Šumava... Že jste o tom nikdy neslyšeli? Tak to se tedy těšte na pořádné novinky! Na Šumavě vznikl nový projekt, zprostředkovávající nový pohled na zdejší krajinu očima geologie. Nikoho nepřekvapí množství zdejších zlatorudných dolů, skalních útvarů či hlubokých údolí, kam slunce nikdy nevstoupí. Ale Geopark nabízí ještě víc...

Pojďme společně nahlédnout do Návštěvnického geobodu ve městě Rejštejn, který tvoří branu Geoparku, a poslechněme si povídání o kraji přírodních unikátů i o lidské historii města a okolí.

Nabídka komentovaných procházek a připravovaných novinek pak určitě přijde vhod těm, kteří chtějí pochopit, jaká je Šumava doopravdy. Královská Šumava totiž organizuje geotoulky, otevírá málo známá místa a vypráví o Zemi, o horách, o přírodě, kultuře a historii bývalého Královského hvozdu.

Moderuje šumavák Radek Nakládal

18. března 2021 - Šumavská gastronomie / vybrané restaurace Šumavy

Po pořádné túře je dobré jídlo a pití zasloužená odměna. A tak jsme tento díl věnovali šumavské gastronomii.No jo, ale co to vůbec je ta šumavská gastronomie? Existuje něco jaké pravé šumavské jídlo? A vyhledávají hosté na Šumavě místní speciality nebo v prodejích vede smažák? A jak se jim teď vede, když musí mít zavřeno? Na to se zeptáme pozvaných šumavských restauratérů.

Zajímavý bude i našeho hosta Luboše Kastnera z Českého gastronomického institutu a spolumajitele několika vyhlášených restaurací v Plzni a Praze. A abyste z toho taky něco měli, tak nám kuchaři a kuchařky vyhlášených šumavských podniků něco dobrého na zub uvaří. Připravte si ubrousky, až vám potečou sliny a tužky, abyste si mohli opsat recepty. Další informace budeme postupně přidávat...

Moderuje a taky ochutnává šumavák Radek Nakládal

25. března 2021 - Šumavské sklářství / PASK Klatovy a Sklárna Annín

Tentokrát se poohlédneme za slávou šumavského sklářství. Vysíláme živě z Pavilonu skla v Klatovech. Těšte se na online prohlídku exklusivní výstavy šumavského skla a na novinky a plány PASKu pro letošní sezonu.
Povíme si o dřívějším věhlasu šumavského sklářství a proč je PASK věnován kdysi slavné sklárně šumavské sklárně Lötz.

Zeptáme se, zda tehdejší světově proslulé výrobky inspirují moderní skláře, kdo na tradici navazuje a kde si případně můžete takové výrobky prohlédnout či koupit.

Majitel nejdéle fungující sklárny v Anníně nám řekne, jak se vede sklářským provozům na Šumavě. S kamerou nahlédneme na dálku také do jeho sklárny, brusírny včetně muzea.

Moderuje šumavák Radek Nakládal


Projekt vznikl za podpory Plzeňského kraje