Prozkoumáváme Bavorský les – Roklan

03.05.2019

Klasickou okružní túrou za východem slunce na nejvyšší horu Šumavy a Bavorského lesa

V rámci dolaďování přípravy letních výprav jsme v dubnu vyrazili na 1453 metrů vysoký Velký Roklan v Národním parku Bavorský les. Možná byste také rádi poznali, co je u bavorských sousedů zajímavého, tak vám popíšeme trasu, kde se zastavit a na co dát pozor.

Odkud začít?

Asi nejlepší startovní bod je parkoviště Gfällparkplatz nad bavorskou obcí Spiegelau. Je to nejvyšší výchozí bod. Případně lze vyjít a vrátit od hostince Racheldiensthütte. Na obě výchozí místa jezdí v letní sezoně autobusy sítě Igelbus.
Jinak v létě, právě díky síti autobusových a vlakových linek v Bavorském lese, existují další možnosti, jak se na vrchol dostat z jiných směrů, ale o tom někdy jindy...
Jelikož jsme tu před sezonou a autobus sem ještě nezajíždí, tak jsme autem dojeli až na zmíněné parkoviště Gfäll. V sezoně provozu autobusů (květen-říjen) si dejte pozor, protože vjezd na lesní silničku, ze Spiegelau až k parkovišti samotnému, je v době mezi 8 a 18 hodinou osobním autům zapovězen. A příjezd je možný jen Igelbusy (jízdní řád ZDE). Což nevadí, protože ve Spiegelau je hned vedle nádraží a stanice těchto autobusů (v jízdním řádu označené Spiegelau, P+R) velké bezplatné P+R parkoviště. Pokud ale na silničku vjedete dříve, sjet z parkoviště dolů do údolí můžete kdykoli bez problémů.
Na parkovišti Gfäll najdete informační srub s mapou trasy, možností ukrytí před nepohodou a WC. Docela kompaktní stavbička, která by určitě slušela i parkovištím na Šumavě namísto tojtojek. Začíná a končí tu okružní trasa značky Auerhahn (česky tetřev), po které jsme se vydali. Prostě místo barevných značení, jako u nás, následujeme značení pomocí destiček se zvířátky a kolem Roklanu je to právě tetřev. Protože chceme stihnout východ slunce, tak jsme na parkovišti ještě za tmy a vyrážíme. Jen jsme si doma zapomněli čelovky - no ještě, že naše škodovka má v kufru odnímatelnou neustále dobíjenou svítilnu, která nás zahraňuje. :-)

A vyrážíme

Cesta vede smíšeným lesem, místy do pořádného kopce, a trochu se narovnává až těsně před horskou chatou Waldschmidthaus pod vrcholem. Bohužel nemáme čas skočit na vyhlídku na Roklanské jezero, vpravo od chaty, protože východ slunce má začít asi za 20 minut a ukazatel u chaty ukazuje ještě ¼ hodiny na vrchol. Nějaký čas jistě zabere příprava, a tak raději rychle pokračujeme kolem Waldschmidthausu, nebo chcete-li Rachelschutzhausu, stále vzhůru.
V chatě Waldschmidthaus ve výšce 1360 m, patřící správě Národního parku Bavorský les, je v letní sezoně (květen - říjen) provozováno jednoduché, ale chutné občerstvení v bavorském stylu a prodej nápojů. Chata má vlastní zdroj elektřiny, vlastní čističku odpadních vod a studnu.
Hned za chatou štěrková cesta mění na kamenné schody a my už tušíme, že vrchol není daleko. Což je dobře, protože začíná být od východu hodně světlo. Přes Roklan před námi není vidět, zda už slunce nevyšlo nebo jak to vůbec s východem bude vypadat. Proto ještě přidáme do kroku a za chvíli, asi po 1,5 hodině zrychleného výstupu se ocitáme zcela sami na vrcholu Velkého Roklanu. To je v našem případě o půl hodiny dřív než uváděl ukazatel na parkovišti. Dobře my!

Kopec vás odmění

Jsme tu krátce před šestou a podle aplikace Helios máme 9 minut do východu, takže rychle vyndat stativy, foťáky a vyzkoušet nastavení. Fouká svěží ranní ještě zimní vítr a nastavování není žádný med, ale stíháme a po zacvaknutí foťáku do stativové hlavy už slunce leze na horizont. Začíná neskutečné divadlo stínů a světla... Zároveň cítíme teplo z paprsků vycházejího slunce. Teď právě dorazili dva Bavoráci a tak se pozdravíme "Servus" a moc nemluvíme, protože i oni jen pozorují tu nádheru. Děláme ještě několik záběrů a mobilem ještě pár fotek kolem sebe, protože paprsky začínají osvětlovat i vrchol Poledníku vlevo od nás, Velkého Javoru mírně za námi a Modravské slatě před námi. Asi půl hodiny se nemůžeme odtrhnout od pohledu na hraniční hory zalité ranním sluncem všude kolem nás. Ale pak balíme a vyrážíme z kopce sněhem dolů k Roklanskému jezeru.

Výhledy na jezero

Nedaleko od vrcholu se nám z cesty po hraně jezerní stěny naskytne parádní výhled na jezero. Pár fotek se tu udělat prostě musí. Po minulé kůrovcové kalamitě je tu, díky chybějícím stromům, docela široký výhled na celý kar ledovcového jezera pod námi. A jde se dál. Známá a hodně fotografovaná kaple na vyhlídce nad jezerem není daleko.
Ke kapličce přicházíme po sedmé hodině a ten výhled od kapličky na jezero a údolí v dáli je jednoduše famózní. Pozorovat jej z dřevěných laviček u kapličky by se dalo sedět hodiny. Takhle brzo ráno tu není ani noha a tak si výhled opravdu vychutnáváme, dáme snídani a v mapě zkontrolujeme průběh cesty, vedoucí dolů lesem až na hráz Roklanského jezera - Rachelsee. Ani dole u jezera, po pár desítkách minut, nepotkáváme žádné další ranní ptáče a tak si zcela sami užíváme rána u jezera a samozřejmě fotíme kačera plujícího po hladině. Pod hrází nás zavedou stopy k bývalému vodnímu kanálu vedoucímu od jezera - dřívějším využívání jeho vod k plavení polenového dřeva. A také k důmyslně ukrytým veřejným záchodkům ve srubu několik stovek metrů pod hrází.

Cesta zpět

Pár lidí potkáváme až kolem deváté při cestě smíšeným lesem. Tenhle úsek cesty je sice už nenáročný přišel nám celkem nudný. A tak pokud se rozhodne jít tuhle trasu v opačném směru, rozhodně se tím nenechte doradit. Parády na cestě vás neminou. :-)

Fakta:

Délka trasy: 10,8 km / 5,5 hodiny
Převýšení: 516 m
Začátek a konec trasy: Gfällparkplatz / GPS: 48.9606792N, 13.3747811E, případně parkoviště Spiegelau P+R / GPS: 48.9176600N, 13.3554847E
Veřejná doprava: na Gfällparkplatz jezdí od 15.5.-31.10.2019 autobus denně v půlhodinném taktu 8:35 - 18:05. Jízdní řád najdete ZDE.
Vhodné pro dětské kočárky a invalidní vozíky: NE

Gastronomie: Horská chata Waldschmidthaus pod vrcholem Roklanu (jen v letní sezoně květen-říjen, denně 10-17 hod.), jinak vlastní zásoby


Přejeme vám hodně zábavy při vašem putování!


Chcete sem jít české strany?

Objednejte si průvodce na celodenní túru - ZDE k poptávce.