Které horské chaty na Šumavě v zimě nespí?

27.12.2018

Dny jsou nyní krátké, dny chladné, na šumavských kopcích leží sníh a tak některé horské chaty mají v zimních měsících zavřeno a odpočívají před další letní sezonou.
Dnes se ale zaměříme na ty, které po Vánocích otevřely a vy se sem můžete vydat na lyžích nebo pěšky. Přehled chat a jejich otevíracích dob najdete níže...


Horská chata Pancíř - od 27. prosince je restaurace ve výšce 1214 m n.m., u konečné lanové dráhy a vleku, zase denně otevřena. Rozhledna není v zimě přístupná. K chatě se dá dostat pěšky, na běžkách nebo lanovkou.
Osserschutzhaus na Ostrém - je v této zimní sezoně bohužel uzavřen. Noví nájemci Georg a Claudia Hatzingerovi z Lamu otevřou chatu až 1. dubna 2019. Tak se těšte s námi.
Chata na Svatoboru - vyhledávaná chata s rozhlednou na vrcholu Svatobor nad Sušicí otevírá 27. prosince a do 30. prosince je otevřeno v době 11-21h, 31.12. 10-18h a 1. - 2. ledna 11-17h. Rozhledna je přístupná v provozní době restaurace. Na vrchol Svatoboru vede turistická značka z mnoha směrů, ale i silnička začínající nad železničním přejezdem u Hrádku u Sušice.
Hájovna Březník - restaurace a infocentrum jsou v zimním období až do konce dubna 2019 uzavřeny. Při výletu na běžkách si tedy nezapomeňte vlastní svačinu.
Schwellhäsl - mezi Zwieslerwaldhaus a Bayerische Eisenstein má od 23. prosince otevřeno denně a vy zde, denně od 10 do 18 hod., můžete ochutnávat bavorské speciality a nápoje.
Falkensteinschutzhaus - také na 1315m vysokém Falkensteinu nedaleko Železné Rudy mají od 26. prosince denně od 10 do 17 hod. až do 6. ledna otevřeno, pak jen od pátku do neděle. V mimosezoně od poloviny března do konce dubna bude chata uzavřena. Přístup sem je možný pěšky.
Lusenschutzhaus - zimní provoz na Luzném začal 26. prosince a až do 6. ledna tu najdete možnost občerstvení denně od 10 do 17 hodin. Pak až do 11.3. jen od pátku do neděle. O bavorských zimních prázdninách (4.3.2019 - 8.3.2019) a Velikonocích (26.3.-8.4.2019) je ale otevřeno denně. Rovněž tak v letní sezoně od 19. dubna. K chatě se lze dostat po zimní cestě "Winterwanderweg" pěšky.
Racheldiensthütte a Waldschmidthaus pod Roklanem jsou v zimě uzavřené a první z chata by měla při příznivém počasí otevřít už 15. dubna a druhá, položená pod vrcholem, otevře v polovině května 2019.
Na Velkém Javoru a v jeho okolí jsou po dobu lyžařské sezony otevřeny všechny chaty ve zdejším lyžařském areálu, ke kterým se dá dostat lanovkou nebo na lyžích. V Seehaus u Velkého Javorského jezera dostanete něco k snědku každý den od 10 do 16 hodin, přičemž v pondělí a úterý je otevřeno jen bistro a kiosek. Seehäusl u Malého Javorského jezera je v zimě zavřený a otevře nejdříve o Velikonocích 2019.
Nelze se nezmínit ani o vyhledávaném Třístoličníku, kde má tamní horský hostinec Berggasthof otevřeno denně od 10 do 17 hod. a ke kterému se dostanete pohodlně pěšky z parkoviště pod vrcholem.


Přejeme Vám příjemně strávené zimní dny u nás na Šumavě a v Bavorském lese. 🙂


Foto: Claus Wietek / waldberge.de