Díky Koronaviru zůstane chata na Roklanu zavřená

29.05.2020

Nájemci horské chaty Waldschmidthaus pod Roklanem provoz v roce 2020 už neobnoví - začne se s renovací

Vyhledávaná horská chata Waldschmidthaus pod vrcholem Roklanu na bavorské straně Šumavy zůstane až do odvolání uzavřena.

Turisté putující na Roklan (1453 m) se budou muset o své občerstvení poblíž vrcholu znovu postarat sami, protože Waldschmidthaus zůstane prozatím uzavřen. Nájemci Sigrid Kick a Rudolf Holzapfel Správě národního parku Bavorský les sdělili, že opatření uvalená na zdejší restaurace, v důsledku koronavirové pandemie, by pro jejich provoz představovala "ekonomicky, zdravotně a právně nevyčíslitelné, existenční riziko". Proto restauratéři z Roklanu podali žádost o ukončení pachtu.

"Litujeme tohoto rozhodnutí," řekl ředitel Národního parku Dr. Franz Leibl. Tento krok je však možné pochopit hlavně s ohledem na stav chaty, která vyžaduje renovaci, a také kvůli velmi stísněným podmínkám uvnitř. Požadavek na odstupy mezi hosty zde lze jen stěží účinně implementovat a to jak v malé jídelní části, tak v zázemí restaurace.

Pokud jde o chatu, ukončení pachtu pravděpodobně znamená, že v této sezoně nebude provozována. "Najít nového nájemce v krátké době je téměř nemožné," říká Leibl. Nejen kvůli omezením souvisejícím s koronou, ale také proto, že v roce 2021 zůstane chata stejně uzavřena. Napřesrok je totiž stejně naplánována generální rekonstrukce. "Jakmile bude jasné, kdy bude dokončena, začneme hledat nové nájemníky," uzavírá ředitel Leibl.

Fotografie: Národní park Bavorský les, Gregor Wolf