Cykloturistika na Šumavě se dál rozvíjí
Šumava vstupuje právě do cykloturistické sezony 2018 s několika novinkami. Do sezony, která je pro tradiční jejich návštěvníky rovněž už známá jako období "borůvkových knedlíků". Takto ji zná například řada lidí, z Klatov nebo Plzně.
V posledních letech se rychle rozvíjející se trend elektrokol pochopitelně nevyhnul ani Šumavě a počet jejich uživatelů i zde rok od roku stoupá. Pro tom, aby se cykloturisté s elektrokoly na Šumavě cítili ještě lépe, je možné od letošního roku elektrokola převážet i na přívěsech Zelených autobusů brázdících Šumavu celý červenec a srpen. Při přepravě je nutné myslet pouze na to, aby bylo možné z kola odejmout baterii elektrokola tak, aby kolo bez baterie po té vážilo maximálně 20kg.

Tím však novinky nekončí. Na Šumavě sledují trendy a zaměřují se i na návštěvníky, kteří rádi objevují nové věci a nechají se k nim zavést, bez toho, aby museli složitě plánovat a trávit dlouhé hodiny vyhledávání všech informací. Šumava resp. Bavorský les, tvoří sice jedno pohoří, ale fakticky jde spíše o "dvojčata" a rozmanitosti je zde tolik, že kdo o nich neví, hledá je v daleké cizině. Od kulinářství, po volnočasové aktivity, přírodu nebo řemesla...
V rámci Bonusového programu Plzeňské karty si můžete se slevou vypůjčit nejenom jízdní kolo, ale zamluvit i cykloprůvodce, který vás třeba z půjčovny na Špičáku zavede na mnoho cílů na Šumavě, ale i Bavorském lese podle vašeho přání. Umožní vám poznání například bývalých šumavských Lurd, botanické zahrady s 5000 exponáty, pročtení historických alb Šumavy podél tras, nasvíceného skleněného oltáře, u kterého poklesne v kolenech i největší ateista, kostela bez stěn a stropu ve kterém se přesto posadíte, vnímání zadumaných šumavských rašelinišť, pramene Vltavy či Úhlavy, piva čepovaného rovnou ze skály, více než 600 let staré lípy či jiných významných stromů či zbytků pralesa. Zavede vás na místa, kde si v lesním tichu odpočinete od shonu všedních dní, a kde ani v nejvyšší sezoně nepotkáte ani živáčka. Na lesní Kneippův chodník pod širým nebem, který udělá dobře vašim nohám a krevnímu oběhu.

Pro labužníky mají průvodci dobře najeté a vyzkoušené trasy kolem místních restaurací, kde ochutnáte již zmíněné jedinečné borůvkové či jiné ovocné knedlíky nebo tzv. bílý vuřt, který je zaručeně bez konzervantů, sladké i slané dobroty, čerstvý tvaroh, nejlepší preclíky poblíž skleněné archy a velikánského skleněného srdce. Nad to je možné během jízdy zažít i kontakt s lidmi, kteří pečou chleba peci, kterou si společně na návsi postavili. A že ten chleba tedy chutná...
V neposlední řadě je zmínit i novou okružní cyklotrasu, vytyčenou v obou sousedních národních parcích, která nabízí rozmanitost v každém ročním období. Je dlouhá 137 km a je možné ji rozdělit na dvě poloviny nebo i mnohem menší etapy, a užít si ty nejkrásnější zážitky. Celá trasa je přehledně zpracovaná v cyklomapě Národními parky Šumava a Bavorský les 1:40000 s vyznačenými cyklotrasami v oblasti od Železné Rudy do Borových Lad a také přilehlé části Bavorského lesa. S mapou získáte dokonalý přehled oficiálních cyklotras a hraničních přechodů pro cyklisty pro vaše přeshraniční vyjížďky na kole. Trasa vede 21 obcemi, které pochopitelně ožívají zejména v hlavním turistickém období a kde si každý vybere z ubytování v požadované cenové kategorii.
Přejeme vám hezké léto v sedle kola nebo e-kola u nás na Šumavě!