Annínsko žije

02.09.2019

Po vyhlášení letošní úplné uzavírky silnice mezi dlouhou Vsí a Radešovem se zdálo, že ubytovatelé, provozovatelé služeb, muzeí a skláren ve zdejším malebném údolí budou moci letošní turistickou sezonu odepsat

Kostel sv. Mořice - autor: Fr. Zvoneček
Kostel sv. Mořice - autor: Fr. Zvoneček

Kdo zná a využívá hlavní tah ze Sušice přes Dlouhou Ves na horní Šumavu, ví, že dílčí opravy výtluků a propadlin silnici údolím Otavy v uplynulých letech moc nezachránily. Rostoucí provoz na místy úzké silnici sevřené mezi říčním korytem a ostrými skalními výběžky přinášel problémy. Zejména při míjení větších nákladních aut a autobusů. Současná rekonstrukce části této silně zatížené hlavní komunikace se stane bezpečnou a kvalitní silnicí, která bude vyhovovat rostoucím nárokům na osobní, nákladní i autobusovou dopravu. Rekonstrukce zhruba 5,3 km dlouhého úseku si vyžádala úplnou uzavírku od 1. dubna a měla by trvat do 15. listopadu letošního roku. Pro vyhledávané Annínsko to nebyla dobrá zpráva hned od počátku, zvláště když v Hartmanicích přerušila jiná rekonstrukce až do 20. září další spojnici na Šumavu. Celé údolí se rázem ocitlo ve slepé uličce. Jediný přístup sem vede teď pouze přes Dlouhou Ves, což mnozí rekreanti ani nevěděli a pomalu rušili své pobyty ve zdejších známých autokempech a hotelích. Komplikace od prvního dne pocítili samozřejmě i samotní obyvatelé annínského údolí, když jim i rekreantům zbyl jediný autobusový spoj Sušice - Dlouhá Ves - Prášily. Výjimku pro průjezd staveništěm naštěstí dostaly linkové autobusy, které tudy jezdí od konce června. Autobusy zastavují na obvyklých zastávkách u kempů, takže se obyvatelé a návštěvníci dostanou bez problémů do Sušice i do výše položených oblastí Šumavy nebo Kašperských Hor.

Annínsko se vyplatí

V této situaci se ukázalo, že Annínští dokážou táhnout za jeden provaz. Pro své obyvatele a rekreanty připravili více akcí a setkání než v uplynulých letech. Do kulturního programu během celého jara, léta a podzimu jsou zapojeny všechny zdejší subjekty, které se starají o turistický ruch. Jejich výčet zahrnuje obě sklárny, oblíbený a vyhledávaný kostel na Mouřenci, muzeum skla, muzeum lehkého opevnění s expozicí předválečného bunkru ŘOP, spolky, a i místní podnikatele. Letošní novinkou je sjednocená otevírací doba u všech vyjmenovaných turistických cílů, takže navštívit Annínsko se vyplatí, protože tu najdete zábavu po celý den.,

Co si myslí místní

"Uzavírka silnice nás, místní podnikatele, a naše potencionální zákazníky, zasáhla v nejdůležitějším období v roce. Nicméně se tomu snažíme, ve spolupráci s ostatními, čelit rozšířením našich služeb," říká k situaci Petr Švrčula, majitel Sklárny Annín. "Ocitli jsme se ve slepé ulici, což není dobré. Umíme ale připravit pro návštěvníky takový program, který je bude bavit. Chceme vzkázat všem, kteří by nás kvůli uzavírkám chtěli při cestě na Šumavu objet a tím pádem ze svých plánů letos vynechat: Jsme živá slepá ulice! Přijeďte na prohlídky do skláren nebo na Mouřenec na koncerty. Přijďte se pobavit, poučit nebo si jen tak odpočinout," doplňuje předseda spolku Přátelé Mouřence a pořadatel řady akcí na Annínsku Lukáš Milota.

Chystá se tradiční sklářské symposium

Už tradiční prestižní akcí je konání Mezinárodního sklářského symposia Annín 18. - 20. října 2019, které se letos koná ve Sklárně Annín ve spolupráci se Sklářskou školou z bavorského Zwieselu. Třídenní program nabídne veřejnosti ukázky tavby, zpracování skla a další ruční techniky ve sklářských provozech. Přímo od sklárny budou průvodci začínat komentované prohlídky údolím Annína včetně nedalekého kostela na Mouřenci.

Převzato z časopisu Plzeňský kraj

Sklářské symposium - výroba skla
Sklářské symposium - výroba skla