Aktuálně ke koronaviru COVID-19

27.03.2020

Kam a jak na Šumavě právě teď cestovat?

Vydáno 12.3.2020, Aktualizováno 27.3.2020 11:50

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru ve světě a České republice jsme připravili tuto stránku s přehledem aktuálních nám známých omezení v turistickém ruchu na Šumavě. Informace zde uvedené budeme aktualizovat hned, jak se dozvíme o změně stavu. Sami nám můžete hlásit omezení nebo i provoz u vás vyplněním formuláře níže.

Je zřejmé, že se omezení mění dle momentální aktuální situace, tedy co platí ráno, nemusí platit večer a je potřeba na to takto pohlížet.

Pobyt a hlavně pohyb na Šumavě jistě může positivně přispět k vašemu zdravotnímu stavu a kondici právě v tomto období. Nicméně doporučujeme, abyste při výletech navštěvovali spíše méně frekventované cíle a omezili osobní kontakt s lidmi. Používejte všude na veřejnosti roušku či šátek přes ústa, je to povinné.

Od 16.3.2020 0:00 je omezen pohyb osob na nezbytné minimum. I nadále je povolen pobyt v přírodě a parcích, ale nikoli však doprava tam. Pokud se tedy nenacházíte na Šumavě, rozhodně sem teď chvíli nejezděte, pokud to není nezbytně nutné z pracovních či rodinných důvodů.

V současné situaci je důležité být zodpovědný a nevystavovat nebezpečí sebe ani své blízké. Pokud je to jen trochu možné, zůstaňte doma a čas využijte třeba k naplánování výletů po Šumavě v době po uplynutí všech rizik. Letáčky a mapky k tomu najdete třeba na našem e-shopu.

Aktuálně možné aktivity

  • individuální pobyt v přírodě a v parcích v počtu max. 2 osob (pokud nejste rodinní příslušníci) - všechny stezky, naučné stezky ve slatích a cyklotrasy jsou přístupné dle obvyklých pravidel a sezónních omezení. Samozřejmě ve vyšších polohách leží ještě dost sněhu, je nutné podle volit trasu či vybavení na cesty. Všechny programy pro veřejnost pořádané Správou NP Šumava jsou do odvolání zrušené.

  • vnitrostátní cestování vlaky a autobusy - jen pro návrat domů nebo nutné cesty. NE pro dopravu na výlety. Používejte předepsané prostředky pro zakrytí nosu a úst. Řiďte se pokyny dopravce. Spoj si však předem ověřte na webu IDOS.cz nebo nejlépe přímo u dopravce. Některé spoje nejsou vypravovány, kvůli přerušenému školnímu vyučování.

Ubytování a stravování

Hotely a penziony mohou být otevřeny pouze pro již ubytované hosty, pokud nepřerušily provoz, z důvodu snížení rizika nákazy. Ubytovací zařízení v provozu, musí upravit výdej jídel pro ubytované tak, aby se omezilo shromažďování hostů a kontakt s ostatními ubytovanými (např. room service či jedno výdejní místo).
Restaurace jsou pro veřejnost do 24.3. 6:00 zavřeny, mimo prodej jídla mimo provozovnu, tedy např. provozovny rychlého občerstvení s výdejovým okénkem nebo prodej jídla s sebou bez vstupu do provozovny, který může probíhat bez časového omezení. Některé restaurace a kavárny na Šumavě takto upravili svůj provoz a vydávají jídlo "přes ulici / take away". Z velké části jsou ale dočasně zavřeny.

Hotelové wellness a sauny jsou zavřené.

Před návštěvou si však ověřte otevírací dobu na webových stránkách jednotlivých provozoven.

Pokud vyrazíte na procházku, doporučujeme si vzít svačinu a pití sebou. Nákup je rovněž možný v potravinách či čerpacích stanicích.


Uzavřené výletní cíle a aktivity

  • hrady a zámky, tedy Kašperk, Klenová, Rabí, Velhartice a Vimperk
  • všechny muzea a galerie
  • všechna informační střediska
  • bazény a sportoviště
  • lyžařské areály (ale i Velký Javor a Hochficht) ukončily sezonu
  • restaurace pro veřejnost, s výjimkami - viz. odstavec výše
  • Hotel Alpská vyhlídka na Bučině
  • cestování veřejnou i individiální dopravou na výlety 

Uzavření státní hranice do Německa a Rakouska

Až na výjimky (pracující v příhraničí) je zakázáno cestovat do sousedního Německa a Bavorska, což pro české turisty znamená zejména nemožnost navštívit vyhlášené chaty na Velkém Ostrém, Luzném a Třístoličníku, nacházející se těsně za státní hranicí. Dodržujte tato nařízení.

Hraniční přechod Bučina / Finsterau 13.3.2020 17:16
Hraniční přechod Bučina / Finsterau 13.3.2020 17:16

Obecně

V obecné rovině jsou pak tím nejspolehlivějším zdrojem, ze kterého ostatně čerpáme i my, tyto stránky, kde naleznete veškeré informace k aktuálnímu dění :

Formulář pro vaše zprávy

Sami nám můžete hlásit omezení nebo i provoz u vás, vyplněním formuláře níže.

Foto: archiv NTC Šumava, M. Sekyra, waldberge.de